5 kwietnia 2020

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Drodzy Parafianie!

Najbliższe dni pomogą nam wejrzeć w siebie i poznać, czy Święta Wielkanocne w naszym życiu to rzeczywiście świętowanie Zmartwychwstania Chrystusa, czy jedynie pewien zbiór chrześcijańskich gadżetów, które „uruchamia się” bez zastanowienia i rozumienia ich sensu, z przyzwyczajenia, z rozpędu, z „tradycji”, dlatego, że „zawsze tak było”.

 1. W najbliższych dniach miały odbywać się nasze rekolekcje parafialne. Wiemy jednak, w jakiej rzeczywistości żyjemy. Dlatego w tym roku musimy się zdecydować na duże modyfikacje sposobu przeżywania najbliższych dni i dostosować do zarządzeń Księdza Biskupa.
  Bardzo proszę o dostosowanie się w czasie epidemii koronawirusa do rozporządzenia Księdza Biskupa, także w sprawie ilości osób uczestniczących w nabożeństwach wewnątrz kościoła.
  (Dotyczy także spowiedzi, osobistej modlitwy i adoracji).
  Szósta osoba może wejść do środka dopiero, gdy piąta
  wyjdzie z kościoła.)
  Oto fragment tego rozporządzenia:

  Zgodnie z zarządzeniem władz państwowych w liturgii nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób, wyłączając z tej liczby osoby sprawujące posługę, dlatego bardzo proszę, aby Msze św. były sprawowane jedynie z ewentualnym uczestnictwem osób związanych z intencją danej Mszy św. (maksymalnie 5 osób). Na drzwiach kościoła należy wywiesić stosowną informację.

  Msze św. w czasie przeznaczonym zwykle na nasze parafialne rekolekcje będą sprawowane w tradycyjnych godzinach – 1000 i 1800 i dodatkowa we środę o godz. 1200. Niech ten czas będzie szczególnie poświęcony Panu Bogu. Dlatego godzinę przed każdą Mszą św. będzie możliwość wystawienia Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz możliwość osobistej adoracji w ciszy, a także możliwość spowiedzi. Aby uniknąć nadmiernego skupienia ludzi pragnących pojednać się z Panem Bogiem w Sakramencie Pokuty proponuję następujący porządek przystępowania do spowiedzi:
  – poniedziałek         9.00 – 10.00 Rudno I – od początku do pp. Szczerbów;
  – poniedziałek         17.00 – 18.00 Rudno I – od przystanku do cmentarza;
  – wtorek                   9.00 – 10.00  Rudno I – od cmentarza do gościńca;
  – wtorek                  17.00 – 18.00 Rudno I – także od przystanku do gościńca;
  – środa                     9.00 – 10.00  Rudno II od gościńca do kościoła  i Rudno III;
  – środa                     11.00 – 12.00 Rudno II od kościoła do pp. Haciów;
  – środa                     17.00 – 18.00 Rudno II od pp. Haciów do końca;
  – Wielki Czwartek 9.00 – 10.00   Rudno I – od początku do pp. Szczerbów;
  – Wielki Czwartek 17.00 – 18.00 Rudno I – od przystanku do cmentarza;
  – Wielki Piątek       9.00 – 10.00  Rudno I i II – od cmentarza do kościoła;
  – Wielki Piątek 17.00 – 18.00 Rudno II od kościoła do końca;
  – Wielka Sobota     9.00 – 10.00  Rudno I, II i III – każdy, komu pasuje
  – Wielka Sobota     17.00 – 18.00          Rudno III;
  Powyższe godziny i terminy bardzo proszę potraktować jedynie jako propozycje. Każdy może przystąpić do spowiedzi w dowolnej porze.
 2. Ksiądz Biskup zawiesił także odwiedziny chorych przed świętami. Jednak nie ma zakazu odwiedzania chorych. Jeśli więc ktoś potrzebuje spowiedzi, Komunii św. w domu, czy Sakramentu Namaszczenia Chorych, to proszę o wiadomość.
 3. Przypominam o tym, by nie całować krzyża wchodząc do kościoła, podobnie proszę nie całować stuły po zakończeniu spowiedzi.
 4. Woda święcona, którą macie w domach jest nadal wodą święconą i nie traci ważności w Wielki Piątek. Jeśli komuś się skończyła to mogę dokonać poświęcenia indywidualnie.
 5. W tej walce o zdrowie naszego narodu w tym roku błogosławieństwo pokarmów ma się odbyć w domu. Ks. Biskup udostępnił w tym celu specjalną modlitwę, którą można znaleźć tutaj: https://diecezja.siedlce.pl/komunikat/obrzed-blogoslawienstwa-stolu-przed-uroczystym-posilkiem-w-niedziele-zmartwychwstania-panskiego/
 6. W trosce o zdrowie własne, o rodzinę, o bliźnich, należy zostać w domu, aby zminimalizować możliwość zarażenia się tym groźnym wirusem.
  Nadal obowiązuje dyspensa udzielona przez Księdza Biskupa odnosząca się do uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta. W mediach pojawiają się sprzeczne informacje co do tego, ile osób będzie mogło uczestniczyć w Wielkanocnej Liturgii 12 i 13 kwietnia. Proszę więc śledzić doniesienia medialne na ten temat, by dowiedzieć się jak licznie będziemy mogli świętować Zmartwychwstanie Chrystusa.
  – Nasz Naród przeżywał już różne trudne okresy: za rozbiorów, za Niemca, za komucha. Teraz w Polsce rządzi wirus i musimy sobie jakoś z nim poradzić. Stąd te różne ograniczenia, które wprowadza nasz Rząd.
 7. W Wielki Piątek obowiązują nas dwa rodzaje post: jakościowy, który polega na tym, że nie spożywa się pokarmów mięsnych – jak w każdy piątek. (Obowiązuje do śmierci, ale zwolnione są z niego osoby poważnie chore – gruźlica, cukrzyca, koronawirus.); ilościowy, który polega na tym, że je się tylko raz dziennie do syta i dwa razy dziennie dla zaspokojenia głodu (Obowiązuję od 18. do 60. urodzin.) Starsi i chorzy mogą jeść więcej razy w ciągu dnia.
 8. Jeśli ktoś chce pomóc Panu Kościelnemu w wykonaniu dekoracji na święta to proszę kontaktować się bezpośrednio z nim.
 9. Nie wszyscy, którzy chcieli to zrobić, mogli wziąć udział w pogrzebie ś. p. Anny Bobruk. Pożegnajmy ją polecając Bożemu Miłosierdziu: Pod Twoją obronę… Wieczny odpoczynek…
 10. Na ten niecodzienny, trudny czas niech nam błogosławi Bóg w Trójcy Jedyny!